CHARAKTERYSTYKA OŚRODKA NARCIARSKIEGO BYSTRE
W miejscowości Bystre na terenie ośrodka Zelmer, w odległości 100 m od budynku głównego na północnej stronie stoku Dzidowa (713m n.p.m.) znajduje się orczykowy wyciąg narciarski. Łączna długość zjazdu wynosi 1000 m.
Mieszczą się tu dwie trasy zjazdowe o zróżnicowanym poziomie trudności. Pierwsza wyczynowa, która jako jedyna w Bieszczadach posiada homologację FIS. Odbywają się tu zawody narciarskie (np. Puchar Polski w narciarstwie alpejskim). Jej długość to 500 m, przy różnicy wzniesień 180 m, następnie trasa ta przechodzi w łagodniejszą, o długości zjazdu ponad 500 m. Łączna długość zjazdu wynosi 1000 m. Równolegle poprowadzona jest druga trasa zjazdowa dla początkujących narciarzy.
W celu zapewnienia dobrych warunków przez cały sezon, stok jest systematycznie sztucznie naśnieżany i wyrównywany ratrakami. Dobre oświetlenie umożliwia korzystanie z wyciągu do późnych godzin wieczornych. U podnóża stoku znajduje się kawiarnia, gdzie można ogrzać się przy kominku, popijając „rozgrzewające” trunki.
Na miejscu znajduje się dobrze wyposażona wypożyczalnia oraz serwis. Narciarze niepewni swoich umiejętności mogą skorzystać z porad doświadczonego instruktora. Przy wyciągu umiejscowiony jest także parking. Cena karnetu wynosi: gość ośrodka 15zł/10 wyjazdów, pozostałe osoby 20zł/10 wyjazdów. Godziny otwarcia wyciągu od 10:00 do zmierzchu. W okresie ferii (15.I – 28.II) od 10:00 do 20:00
Bystre pomimo w zasadzie dobrego technicznego przygotowania stoku nie cieszy się dużą popularnością słyszy się często głosy niezadowolenia z wypoczynku w tym miejscu. Ogólnie można powiedzieć, że jest on dostatecznie przygotowany do korzystania z niego. Niska frekwencja może być spowodowana tym, że z pewnością nie jest to stok dla amatorów. Do tego miejsca powinny wybierać się osoby zaprawione w jeździe na nartach, nie jest to stok prosty. Respondenci umieścili go na pozycji piątej z sześciu ujętych w tej pracy.
Mocne strony
- jeden rodzaj stoku dla zaawansowanych i średnio zaawansowanych)
- dobre sztuczne naśnieżenie stoków
- ratownicy GOPR
- szkółka narciarska
- dogodny dojazd
- informacja internetowa
- dobre oświetlenie stoku
- duża gama usług oferowanych przez ORW „Zelmer” (hotel z basenem, restauracja itd.)
Słabe strony
- brak kwater prywatnych położonych blisko stoków co umożliwiałoby bezpośrednie wyjście na stok w butach narciarskich
- położenie daleko od centrum
- turysta indywidualny podróżujący autobusem lub pociągiem ma utrudniony dojazd do wyciągu
- słaba promocja stoku na skale krajową
- złe oznakowanie (kasy, WC, bar itp.)