Weremień

CHARAKTERYSTYKA OŚRODKA NARCIARSKIEGO WEREMIEŃ

Ośrodek Sportów Zimowych „LESKO-SKI” znajduje się na północnym stoku góry Gruszka w miejscowości Weremień w odległości 2 km od Leska. Lokalizacja Wyciągów „LESKO-SKI” nie została pozostawiona przypadkowi. Wzniesienie to o dość stromo nachylonych wyższych partiach stoków ma charakterystyczny mikroklimat – jest to jedno z tych miejsc, gdzie śnieg utrzymuje się najdłużej.

Weremień panorama
Panorama na wyciąg Weremień
Źródło: www.leskoski.pl

U podstawy wyciągu położony jest budynek stacji dolnej z 24 komfortowymi miejscami noclegowymi o wysokim standardzie na poddaszu budynku oraz 10 domków drewnianych typu „Chatka” z ok. 60 miejscami noclegowymi. Miejsca noclegowe w Stacji Dolnej to 2 apartamenty 4-osobowe, 2 pokoje 4-osobowe, 3 pokoje 3-osobowe. Wszystkie pokoje posiadają własną łazienkę oraz widok na stok.

Wyciąg składa się z dwóch biegnących równolegle nitek o łącznej długości 1430m (trasa 1 – 680m, trasa 2 – 750m), z których każda ma możliwość obsługiwania do 750 narciarzy na godzinę i jest sterowana komputerowo za pomocą falowników. Prędkość wyciągu może być dostosowywana do potrzeb narciarzy.

Tak profile stoków, jak i sam wyciąg oraz zastosowane przy nim normy bezpieczeństwa zostały dostosowane do norm Unii Europejskiej. Ponad to ze względów bezpieczeństwa, dojazd do wyciągu jest możliwy tylko do strefy parkowania. Stok, na którym położone są wyciągi jest sztucznie oświetlany.

Weremień dojazd
Dojazd do wyciągu Weremień
Źródło: www.leskoski.pl

Stok o początkowym nachyleniu 23° i wypłaszczeniu 13-15° jest w pełni naśnieżany przy pomocy armatek śnieżnych, które mogą przygotować całą powierzchnię wyciągu w ciągu 3 dób przy temperaturze zewnętrznej -5°C. W zasadzie nie ma możliwości poruszania się po stoku wyciągów sankami, skuterami i innymi pojazdami, ale istnieje możliwość wydzielenia miejsca dla saneczkarzy poza głównymi trasami wyciągu

Weremień trasa zjazdowa
Trasa zjazdowa Weremienia
Źródło: www.leskoski.pl

Na wyciągu został zainstalowany system pełnego, sztucznego naśnieżania, na który składa się staw, system rurociągów i hydrantów (9 stanowisk naśnieżania), 3 armatki śnieżne, ratrak. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie przygotowanie tras zjazdowych.

Zainstalowane na wyciągu oświetlenie spełnia wszystkie normy europejskie oświetlenia stoków narciarskich.

Weremień
Widok wyciągu i trasy zjazdowej – Weremień
Źródło: www.leskoski.pl

Weremień to wyciąg, który można określić mianem przeciętnego. Jest dość popularny i przyjeżdża tu sporo ludzi, ale jest to stok przeznaczony głównie dla początkujących lub średnio zaawansowanych narciarzy. Osoby spragnione mocniejszych wrażeń winny poszukać innego miejsca na czynny wypoczynek. Z opinii respondentów wynika, że ci którzy posiedli znaczne umiejętności narciarskie nie są zadowoleni z tego ośrodka, dodatkowo skarżą się na małą ilość miejsc parkingowych i położenie stoku. Jednak dla tych, którzy chcą się uczyć lub jeszcze nie czują się pewnie na stoku jest to miejsce bardzo dobrze do tego przygotowane.

Mocne strony

 • dobre sztuczne naśnieżanie stoków
 • duża gama usług (serwis narciarski, wypożyczalnia sprzętu, restauracja, noclegi)
 • ratownicy GPOR
 • szkółka narciarska
 • informacja internetowa
 • profesjonalna obsługa
 • dobre oświetlenie stoku

Słabe strony

 • jeden rodzaj stoku ( dla początkujących, i dla średnio zaawansowanych)
 • brak kwater prywatnych położonych blisko stoku co umożliwiałoby bezpośrednie wyjście na stok w butach narciarskich
 • zły dojazd
 • położenie daleko od centrum