CHARAKTERYSTYKA OŚRODKA NARCIARSKIEGO GROMADZYŃ
Jest to jeden z największych kompleksów narciarskich w Bieszczadach. Na terenie ośrodka znajduje się pięć wyciągów. Na miejscu świadczony jest szeroki wachlarz usług, od serwisu narciarskiego po usługi gastronomiczne i pokoje noclegowe.
Stacja narciarska Gromadzyń posiada dwa wyciągi 2-osobowe orczykowe o długości 650 m o zdolności przewozowej 2400 osób/godzinę, a także dwa wyciągi talerzykowe 1-osobowe o długości 150 m pierwszy (zdolność przewozowa 350 osób/godzinę), a drugi o długości 200 m.
Trasy (za wyjątkiem nartostrady) są sztucznie naśnieżne, ratrakowane a także oświetlone. U podnóża góry usytuowany jest bar mogący zmieścić około 50 osób, wypożyczalnia sprzętu wraz z serwisem narciarskim, szkoła narciarska oraz 3 parkingi. Stoki zabezpieczane są przez ratowników GOPR-u i PCK.
Trasa zielona- długość zjazdu 200m, różnica poziomów 30m. Wyciąg talerzykowy 1-osobowy o długości 200 m, zdolność przewozowa 350osób/godzinę. Trasa niebieska- Stary Gromadzyń długość zjazdu 750m, różnica poziomów 140m. Wyciąg orczykowy 2-osobowy o długości 650m, zdolność przewozowa 800 osób/godzinę. Trasa oświetlona. Trasa niebieska- Nowy Gromadzyń. Dwa wyciągi 2-osobowe, orczykowe o długości 650m, zdolność przewozowa 2400 osób/godzinę. 3 nitki:
- Trasa 3A 700 m długości, różnica poziomów 155 m, sztucznie oświetlona
- Trasa 3B 800 m długości, różnica poziomów 155 m
- Trasa 3C 850 m długości, różnica poziomów 155 m
Trasa zielona – do nauki jazdy, długość zjazdu 150m, różnica poziomów 25m. Wyciąg talerzykowy 1-osobowy o długości 150 m, zdolność przewozowa 350 osób/godzinę.
Trasa czerwona – stok slalomowo-treningowy, długość zjazdu 380 m, różnica poziomów 80 m, sztucznie oświetlony. Wyciąg talerzykowy 1-osobowy o długości 380 m, zdolność przewozowa 500 osób/godzinę.
Trasa biała – Nartostrada od szczytu Gromadzynia do dolnej stacji wyciągu. Długość zjazdu 1500 m, różnica poziomów 150m. Jej odgałęzienie prowadzi do Jasienia – łączna długość 2300 m.
Skala trudności tras:
- zielona – bardzo łatwa
- niebieska – łatwa
- czerwona – dość trudna
Jak wynika z powyższej tabeli Gromadzyń jest bardzo dobrze przygotowanym wyciągiem z bardzo dużymi możliwościami rozwojowymi. Zdecydowanie więcej wykazanych zostało zalet tego wyciągu i możliwości jego rozwoju, niż wad i niedociągnięć.
Do dużych walorów w ocenie respondentów wypełniających kwestionariusze to dogodny dojazd, różnorodność tras i możliwość wyjścia na stok bezpośrednio z miejsc zakwaterowania- jest to bardzo istotny aspekt, ponieważ narciarz na stok wychodzi bez dodatkowego obciążenia, co zdecydowanie podnosi komfort jazdy, a tym samym zadowolenie turystów. Gromadzyń to bardzo malownicza okolica a w związku z tym przyciąga amatorów narciarstwa, co za tym idzie ma on bardzo duże szanse rozwojowe. Reasumując Gromadzyń jest powszechnie uważany za dobrze przygotowany stok, który cieszy się niemałą popularnością.
Mocne strony
- różnorodność stoków (jeden dla początkujących, drugi przeznaczony dla średnio zaawansowanych)
- dobre sztuczne naśnieżanie stoków
- duża gama usług (serwis narciarski, wypożyczalnia sprzętu, restauracja, domki kempingowe)
- kwatery prywatne położone blisko stoków co umożliwia bezpośrednie wyjście na stok w butach narciarskich
- ratownicy GPOR
- szkółka narciarska
- dogodny dojazd
- położenie blisko centrum
- trasa spacerowa 2,5 km
- informacja internetowa
- profesjonalna obsługa
- dobre oświetlenie stoku
Słabe strony
- turysta indywidualny podróżujący autobusem lub pociągiem ma utrudniony dojazd do wyciągu
- brak połączenia z drugim wyciągiem Laworta
- za mała i źle przygotowana powierzchnia parkingowa
- słaba promocja stoku na skale krajową
- słabo ratrakowany stok
- ratrakowanie utrudnia korzystanie ze stoku
- złe oznakowanie (kasy, WC, bar itp.)